O doborze muzyki podczas uroczystości zaślubin
Uroczystość zaślubin jest uroczystością wyjątkową dla dwojga kochających się ludzi. Podczas tej uroczystości ślubują sobie: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że nie opuszczą się aż do śmierci. Wiadomym jest to, że każdy chce aby ta uroczystość była w pewien sposób wyjątkowa. Dekoracja kościoła, wybór sukni czy też garnituru jest tak samo ważne jak dobór odpowiedniego repertuaru na uroczystości.
Muzyka podczas udzielaniu Sakramentu Małżeństwa nie powinna więc być przypadkowa. Młode pary często szukają inspiracji w Internecie, gdzie na różnych forach dyskusyjnych osoby świadczące usługi oprawy uroczystości w kościele prezentują swoje utwory. Niestety niekiedy te utwory nie mają nic wspólnego z liturgią, nie nawiązują w żaden sposób do antyfon jak i czytań. Tłumaczenie nowożeńcom tego faktu staje się coraz trudniejsze, gdyż nie we wszystkich kościołach przestrzegane są te zasady.
Gdzie zatem szukać inspiracji? Tutaj z pomocą przychodzi Śpiewnik Kościelny autorstwa ks. Jana Siedleckiego dostępny pod adresem: Śpiewnik ks. Siedleckiego . Jest tam wiele pieśni, które posiadają stosowne imprimatur na wykonywanie podczas liturgii. Organista parafialny, także dysponuje wiedzą, które pieśni się nadają na tą uroczystość, a które z racji ich aranżacji i treści nadają się do wykonania tylko i wyłącznie poza liturgią.
Jeżeli zaś już usilnie ktoś chce aby na jego uroczystości pojawiły się piosenki religijne, to poniżej przedstawiamy schemat takiej uroczystości.
Procesja wejścia nowożeńców – możliwość wykonania utworu zamiast marsza.
Rozpoczęcie Mszy Świętej – Śpiew Liturgiczny na rozpoczęcie np. Pod Twą Obronę, Ojcze na niebie
Czytania Mszalne, Psalm Responsoryjny, Aklamacja, Ewangelia i Kazania
Śpiew: “O Stworzycielu Duchu Przyjdź”
Złożenie przysięgi małżeńskiej/założenie obrączek
Modlitwa wiernych
Śpiew na przygotowanie darów: Śpiew Liturgiczny np. Przykazanie nowe daję wam
Komunia Święta: Śpiew liturgicznej pieśni Eucharystycznej ew. Utwór Solowy na organach
Po Komunii Świętej: Śpiew liturgicznej pieśni na uwielbienie lub chwila ciszy, ew. Utwór Solowy na organach.
Zakończenie Mszy Świętej, błogosławieństwo i utwór na zakończenie. (Po błogosławieństwie dopuszczone jest wykonanie piosenki religijnej/utworu, który nie posiada imprimatur.
Wyjście nowożeńców z kościoła: Możliwość wykonania piosenki religijnej/utworu j.w.
Wyjście nowożeńców z kościoła: Możliwość wykonania piosenki religijnej/utworu j.w.